fbpx

Prijava

Podeli stranicu

Geolocating...

Pihtije: Ili obožavate ili izbegavate

Pihtije: Ili obožavate ili izbegavate

Pihtije: Ili obožavate ili izbegavate

Pihtije: Ili obožavate ili izbegavate

Pihtije su jedno od najpoznatijih jela tradicionalne srpske kuhinje, koje se rado priprema tokom zimskih meseci, posebno za praznike i porodična okupljanja ali su takođe i jedno od onih jela koje, ako pitate ljude, ili obožavaju ili izbegavaju u širokom luku. Bez obzira na kojoj ste strani ove “pihtijaste” debate, jedno je sigurno: pihtije imaju posebno mesto u srpskoj kuhinji i pričama iz detinjstva.

Ko nije probao da ih “protreska” na tanjiru, nije doživeu pihtiju. Pihtije su zapravo vrlo jednostavne – samo vam trebaju strpljenje, dobra volja i… dosta vremena. Ali upravo to vreme, dok lagano krčkaju na šporetu, daje priliku da se okupe porodica i prijatelji, razmeni po koja priča i otvore flaše domaće rakije. Jer, priznajmo, šta su pihtije bez dobre kapljice?

Magija u šerpi
Prava umetnost pihtija počinje sa izborom mesa – svinjske nogice, kolenice i kožice su zakon, a oni hrabriji dodaju i glavu. Sve to ide u šerpu, zajedno sa belim lukom, lovorovim listom i zrnom bibera, pa se kuva dok kuća ne zamiriše na „domaće“, trebalo bi izbegavati stanove. Ali ono što pihtije čini posebnim nije samo ukus – to je tekstura. Taj trenutak kada se rashlade i pretvore u onu savršeno drhtavu želatinsku strukturu je, priznaćete, prava kulinarska magija.

Pihtije su više od hrane
Za mnoge su pihtije mnogo više od običnog jela. One su tradicija, uspomena na baku koja ih je pravila svake zime, trpeza oko koje su se okupljali svi iz komšiluka, i ono jelo koje jedete kašikom iz činije jer niste mogli da čekate da se skroz stegnu.

Neki ih jedu s renom i sirćetom, neki s ljutom paprikom, a neki ih jednostavno pokupe s tanjira hlebom. Svaka varijanta ima svoju publiku, ali ono što ih sve spaja jeste činjenica da su pihtije zapravo jedan mali, ukusni vremeplov – vraćaju nas u dane kada je sve bilo sporije, jednostavnije i ukusnije.

Za one koji nisu fanovi…
Ako ste među onima koji se ježe na samu pomisao o drhtavom obroku, znajte da ste deo ozbiljne debate. Ali možda je vreme da im pružite još jednu šansu. Pozovite društvo, uzmite čašu rakije i zakoračite u ovaj „pihtijasti svet“ – jer, ako ništa drugo, bar ćete imati sjajnu priču za prepričavanje!

I, da vas čujemo – ren ili tucana paprika? 😊

Evo i recepta za savršene pihtije, a ako nemate vremena ili ne želite da hodnike zgrada obogatite mirisom beloga luka onda uvek možete potražiti najbliže ugostiteljske objekte koje u svom jelovniku imaju i ovo tradicionalno srpsko jelo.

Sastojci:

  • 1 kg svinjskih nogica (dobro operite, ali ne brinite – one su zvezda ovog jela)
  • 500 g svinjske kolenice (za bogat ukus)
  • 1 svinjska kožica (može i dve, za ekstra drhtavost)
  • 1 glavica belog luka (ne pitajte – samo stavite!)
  • So, biber u zrnu, lovorov list
  • Ren ili sirće po ukusu (za one koji vole da začine stvari)

Priprema:

  1. Početak avanture
    Sve meso i kožice stavite u veliku šerpu i nalijte hladnom vodom – taman toliko da ih prekrije. Dodajte kašiku soli i pustite da provri. Kad se pojavi penušavi sloj na vrhu, samo ga sklonite kašikom i nastavite dalje. Ovo nije trenutak za paniku!
  2. Lagano krčkanje
    Kad voda zavri, smanjite vatru na minimum i ubacite beli luk (celu glavicu, ali oljuštenu), nekoliko zrna bibera i dva lovorova lista. Ovo će se krčkati satima – bukvalno 4-5 sati. Iskoristite vreme za uživanje u rakiji ili čavrljanje s prijateljima.
  3. Test želiranja
    Kako znate da su pihtije spremne? Uzmite malo tečnosti iz šerpe i stavite na tanjirić u frižider na par minuta. Ako se stegne kao žele – to je to!
  4. Sastavljanje remek-dela
    Izvadite meso, odvojite ga od kostiju i rasporedite po činijama. Preko toga sipajte procedjenu supu (da, kroz cediljku – niko ne voli iznenađenja u pihtijama).
  5. Frižider čini magiju
    Ostavite činije u frižideru preko noći. Ujutru vas čeka savršeno drhtava poslastica.
  6. Posluživanje
    Pihtije se tradicionalno jedu s renom, sirćetom ili ljutom paprikom – birajte prema raspoloženju. I ne zaboravite – obavezno ih “protresite” pre nego što zagrizete!

Prijatno i neka vaša kuhinja miriše na tradiciju! 😊

(photo: stockphoto)